Türkiye’nin En Ünlü Seslendirme Sanatçıları

Film ve dizi izlerken dublaj ya da altyazı seçenekleri her zaman tartışılan bir konudur. Hatta kimileri ısrarla dublaj izlemeyi reddeder. Ama seslendirmedeki başarısıyla adet büyüleyen kişilerin hakkını vermek gerekir. Bakıldığında dünya genelinde çok sayıda ses sanatçısı olduğu görülür. Dünya genelinde olduğu gibi Türkiye’de de seslendirme konusunda oldukça iddialı sanatçılar vardır. Hatta öyle ki; isimleri bilinmese dahi bu sanatçılar sesleriyle hafızalarda yer edinmiştir. Seslerini duyduğunuz an kulaklarınızın odasının silindiğini derinden hissedebilirsiniz. Video seslendirme alanında başarısını ispat etmiş kişiler için kısa bir liste yapmak gerekirse;

Haluk Bilginer: 1954 yılında doğan ve hala yaşamını devam ettiren sanatçı dublajların aranan isimlerinin başında yer alır. Özellikle yurt dışında yaptığı film ve reklam seslendirmeleriyle ün yapmıştır. Etkileyici ses tonuyla kitleleri kendine hayran bırakır. Çoğunuzun tanıdığı bir ses olan Haluk Bilginer şüphesiz bu işin hakkını veren isimler arasında yer alır. Hatta uzun yıllardır Türk Telekom reklamlarının seslendirmesini de yapmaktadır. Londra’da ileri tiyatro eğitimi almış olan ünlü isim, yıllarca müzikallerde de boy gösterdi. Buz Devri serisindeki asabi kaplan olarak bilinen Diego’nun seslendirmesini de yine Haluk Bilginer yapmıştır.

Alev Sezer: 1977 yılında yaşamını yitiren ses sanatçısı, özellikle Bruce Willis filmlerinde yaptığı seslendirme ile tanınır. Hatta hafızalarda öyle bir yer etmiş olmalı ki; kendisinden sonraki hiç kimse seyirciye aynı heyecanı vermemiştir. Ayrıca 1980’li yıllarda adeta fırtına gibi esen Dallas dizisindeki ana karakterlerden biri olan Bobby Ewing’i de seslendirmiştir. Gür ve tok sesiyle adeta kişileri titreten bir isim olan Alev Sezer, gelmiş geçmiş en iyi seslendirme sanatçıları arasındaki yerini vefat etmiş olmasına rağmen korur. Seslendirme dışında tiyatro, sinema ve televizyon sektöründe de boy göstermiştir.

Abdurrahman Palay: Video seslendirme denildiğinde akla gelen ilk isimlerden birisi de şüphesiz Abdurrahman Palay’dır. Özellikle ‘nayır nolamaz’ repliğiyle hepinizin hafızalarına kazındı. Onun dışında da Yeşilçamın efsane haline gelmiş pek çok filminde de seslendirmeler yapmıştır. Cüneyt Arkın, Kadir İnanır ve Kartal Tibet gibi ünlü oyuncuların seslendirmelerini aslında kendisi yapmıştır. Daha önce bilmeyen kişilerin şaşırma nidaları alışılmış bir durum. Günümüzde en iyi erkek dublaj sanatçısı denildiğinde akla gelen isimlerden biridir.

Rüştü Asyalı: Milyonlar kendisini yıllarca hayat verdiği Keloğlan tiplemesiyle tanıdı. Usta oyunculuğunun yanı sıra sahip olduğu bir yetenek daha vardı; seslendirme. Bu alandaki başarısıyla da dillere destan bir hale geldi. Konak Belediyesi ve Dil Derneği’nin ortak çalışması olan Şiirlerle Atatürk’ü Anlamak isimli seçkide bulunan tüm şiirleri de bizzat kendisi seslendirdi. Gür değil ama sempatik ses tonuyla insanların kalbinde taht kurdu. Ortalama 12 yıldan beridir Başkent İletişim Bilimleri Akademisi’nde seslendirme eğitimleriyle beraber diksiyon ve oyunculuk gibi farklı kategorilerde de eğitim vermektedir. Halen özellikle TRT’de pek çok yapımda kendisinin sesini duymanız mümkün.

Okan Bayülgen: Herkes onu yaptığı talk showlar ile tanıdı. Ama kendisi aynı zamanda Türkiye’nin en özel ses sanatçıları arasında yer alır. Özellikle animasyon filmlerinde güldürücü mizacıyla büyük küçük herkesin beğenisini kazanır. Hala ilgiyle izlenen ve çocukların dikkatini çeken Shrek’in sesiyle dinleyenleri kahkahaya boğar. Ayrıca dünyaca ünlü kedi Garfield’in de seslendirmesini yine Okan Bayülgen yapar. Uzun yıllar boyunca çeşitli reklamlarda da seslendirmen olarak görev aldı. Günümüzde eskisi kadar aktif olmasa da hala yaptığı seslendirmelere denk gelme ihtimali oldukça yüksek.

Gazanfer Özcan: Hem adıyla hem de sesiyle ülke genelinin en sevilen isimlerinden biri olan Gazanfer Özcan oyunculuğuyla da bilinir. Rıfat Ilgaz’ın ölümsüz eseri Hababam Sınıfı serisindeki karakterler arasında yer alan Akil Hoca’yı kendisi seslendirmiştir. Ayrıca çocukların sevgilisi olan Fred Çakmaştaş karakterini de yine Gazanfer Özcan seslendirmiştir.

Çetin Tekindor: Gelmiş geçmiş en karizmatik seslerden biri olan Çetin Tekindor, oyunculuğuyla da kendine hayran bırakır. Televizyonda yayınlanan Kaçak dizisinin Dr. Richard Kimble’i ve Tekerlekler isimli dizide ise Rock Hudson’u seslendirmiştir. Nestle dahil olmak üzere pek çok reklamda da kendisinin sesini duymak mümkün. Son dönemlerde ünlü bir konut projesinin reklamlarını seslendirdiği bilinir.

Mehmet Ali Erbil: Kendisiyle seslendirmeyi yan yana koyduğunuz zaman gözünüzde kesinlikle Shrek serisinin şaşkın eşeği canlanır. Sesini farklı aksanlarda ve tonlarda ustaca kullanabiliyor olması kendisine oyunculuğun haricinde bir sanat kapısı aralamıştır. Yıllar boyu Uğur Derin Dondurucu reklamlarındaki seslendirmeyle akıllarda yer edinir. Sesini bu kadar iyi kullanabilmesinde konservatuvar eğitimi almış olmasının da payı büyüktür. Nostalji yapıp geriye git ek gerekirse bir dönemlerin meşhur kovboy serilerinden biri olan Red Kit’te de kendisinin sesini duyabilirsiniz.

Cem Davran: Sinema filmleri, diziler, reklamlar ve talk showlarıyla gönüllerde taht kurmayı başaran ünlü isim, reklam seslendirme alanındaki başarısını da yıllar önce ispatlamıştır. Son rol aldığı dizilerin haricinde Citroën reklamıyla da dikkatleri üzerine çekmiştir.

Altan Erkekli: Türkiye onun sesini bir dönem TRT ekranlarında izlenme rekorları kıran Susam Sokağı’nın Edi’si olarak tanıdı. Karabatak Ördek ve Kung Fu Panda gibi birbirinden değerli animasyonlarda da kendisinin sesinde denk gelmek mümkündür. Güleç ifadesi ve samimi ses tonuyla reklamlarda istenilen mesajı gayet iyi bir şekilde verir. 2007 yılından bu yana aktif olarak seslendirme ve oyunculuk eğitimi vermeye devam eder.

Yekta Kopan: Geçmiş dönemlerden beri en güçlü sesler arasındaki farkını koruyan isimlerden biri olan Yekta Kopan, seslendirme alanındaki başarısıyla da beğeni toplar. Zaten bakıldığı zaman uzun yıllardır edindiği tecrübeler sesine de tam anlamıyla yansır. Özellikle Slyvester karakterine verdiği sesle hafızalarda yer etti. Buz Devri, Yüzüklerin Efendisi, Maske, Cesur ve Güzel, Şirinler ve Tanrı’nın Zırhı dahil olmak üzere yüzlerce farklı yapımda da sesinin kalitesini ispat etmeyi başarmıştır.

Bedia Ener: Türkiye’deki en iyi kadın seslendirme sanatçılarının başında yer alan isim şüphesiz Bedia Ener. Harry Potter filmlerinde yaptığı ses sanatlarıyla seyirciyi kendine hayran bırakmayı başarmıştır. Yaprak Dökümü dizisiyle oyunculukta zirve dönemi yaşayan usta sanatçı Kanal 7 ekranlarında yayınlanan Hint dizilerindeki karakterlere yaptığı seslendirmelerle de büyük beğeni toplar. 2000li yılların trend haline gelen pembe Dizileri arasında yer alan Mary Mar, Yalan Rüzgarı, Kirli Yüz ve Kült Pembe gibi dizilerde de sanatçının duru ses tonu yankılanır.

Berrak Kuş: Seslendirme sanatının en genç isimlerinden biri olan Berrak Kuş’a geçiş yapıyoruz. Yılların meşhur Tweety’si olarak da bilinen sanatçı, V For Vendetta gibi önemli yapımların başrol kadınlarını da seslendirmiştir. Aldığı eğitimler ve edindiği tecrübelerle günümüzde seslendirme eğitimi vermektedir. Kendisine pek çok sinema ve dizide de denk gelebilirsiniz.

Aliye Uzunatağan: Seslendirme demişken Aliye Hanımı es geçmez olmadı tabii ki. Ekranların sevilen yüzleri arasında da yer alan Aliye Uzunatağan’ı tanımayan kişi yok desek yeridir. Yıllar boyu usta oyuncu Itır Esen’in dublajını yapmıştır. Yumuşak ses tonu adeta insanları dinlendiren bir yapıdadır. Hababam Sınıfı Sınıfta Kaldı filminde de Semra Özdamar’ın seslendirmesini üstlenmiştir. Günümüzde Yüzleşme isimli bir programın sunuculuğunu yapmaktadır.