Ekotify'da seslendirme sanatçısı olarak çalışmak

Neden Ekotify?

İnternetin hayatımızın ayrılmaz bir parçası olması tüm alışkanlıklarımızı bir hayli değiştirdi. Artık neredeyse tüm işlemlerimizi online yapıyor, sanal mağazaları tercih ediyor ve bu kolaylıkları günlük hayatımızın her aşamasında kullanmak istiyoruz. Hal böyle olunca da tüm sektörlerin bu sürece uyması, aranılan tüm ürün ve hizmetlerin kolay yoldan alıcıya ulaştırılması gerekiyor.

Çok özel bir alan olan seslendirme hizmetini de böylesi hızlı ve gelişmiş bir teknoloji çağında bu sanal hizmetlerin dışında düşünmek imkânsız. İşte tam da bu noktada devreye giren Ekotify, bu misyonu üstlenerek, seslendirme sanatçılarını ve ses hizmet almak isteyen kişileri buluşturan bir platform.

Peki bir ses sanatçısı Ekotify ile neden çalışmalı?

Seslendirme sanatçıları, gerek evlerinde gerekse stüdyoda okuma yaparak kendilerinden talep edilen sesleri pek çok mecrada alıcısı ile buluşturabiliyor. Bu mecraların ilk akla geleni bir firma ile anlaşıp oranın çalışanı gibi hizmet vermek. İkinci seçenek ise online satış siteleri üzerinden alıcı ile buluşmak ve okuduğu metne göre ücret talep etmek. Günümüzde ikinci seçenek çok daha kolay ve seslendirme hizmeti veren tüm ses sanatçılarına daha cazip gelen bir durum. Çünkü hem evden çalışıyorsunuz, hem teslim zamanınızı kendiniz planlıyorsunuz hem de çalışmalarınızdan kazanacağınız ücreti kendiniz belirliyorsunuz.

Aşağı yukarı birbirinin benzeri olan bu platformların, seslendirme sanatçıları için cazip ve pratik olduğu kadar, bir taraftan da sıkıntılı yönleri var. Örneğin bu platformlarda genellikle komisyon ücreti bulunur ve seslendirmenin talep ettiği ücretin belirli bir kısmı ödemeden otomatik olarak kesilir. Bu platformlar zaten ücretlerin daha makul olduğu yerler olduğu için de ses sanatçısı aslında emeğinin karşılığını tam olarak almış olmaz. Emeğinin karşılığını tam almak isteyip, komisyondan kesilen ücreti ilk fiyata eklemek istediğinde ise ücret fazla bulunabilir ve müşteri kaybı yaşayanabilir. Bu nedenle de artık, ne kazanırsam razıyım anlayışı benimsenir.

Üstelik bu platformlar çoğu zaman denetimsizdir ve defalarca revizyon adı altında seslendirmeni canından bezdirecek uygulamalara açıktır. Seslendirmen ya her defasında revizyonu kabul etmek zorundadır ya da müşteri kaybetme riskiyle karşı karşıyadır. Yada platformdaki kullanıcı notu olumsuz olarak değerlendirilir. Bir diğer olumsuzluk ise bu tarz platformlarda genellikle vergi ve faturalandrılma bulunmamasıdır. Bu yüzden de iş getirisi yüksek olan firmalar fatura kesme ihtiyacı olduğundan bu tarz platformlarla çalışmazlar. Hatta sırf bu sebeple pazarlığı yapılan ve getirisi yüksek olan pek çok siparişten söz faturaya geldiğinde vazgeçilir. Bunun yasal boyutunu ise anlatma ihtiyacı bile duymuyorum.

Ekotify’de ise bu olumsuzlukların hiç biri yaşanmaz. Çünkü Ekotify, seslendirmenler için tüm detayların en ince ayrıntılarına kadar düşünüldüğü, haklarını sonuna kadar alabilecekleri ve fatura konusunda onları zora sokmayan bir platformdur.

Ekotify’de her seslendirmen alacağı ücreti kendisi belirler ve bu ücret hiçbir kesinti yapılmadan tam olarak ödenir. Üstelik Ekotify, tüm vergileri kendisi öder, faturaları kendi keser ve seslendirmeni böyle bir konu ile muhatap bırakmaz. Aynı zamanda yasal zeminin kuvvetli olması nedeniyle de büyük firmalar ekotify’ı kolaylıkla tercih eder. Böylelikle müşteri kaybı yaşanmaz ve seslendirmen sadece işine odaklanır. Ekotify’de müşteriden kaynaklanan metin hataları gibi nedenler ses sanatçısına revizyon olarak dönmez. Revizyon başlığında sadece vurgu ve yanlış okuma başlıkları vardır. Yani seslendirmen, kendisinden kaynaklanmayan hiçbir nedenle yeniden okuma yapmak zorunda kalmaz. Ekotify’de sadece seslendirmene işini ne zaman teslim edeceğine karar vermek, ücreti belirlemek ve o işi en güzel şekilde teslim etmek kalır.

Ne dersiniz, sizce de tüm avantajların sizde olduğu böyle bir platformda hizmet vermek daha keyifli değil mi?