Reklam Seslendirmede Dikkat Edilmesi Gerekenler

Seslendirme, halen reklamlarda ve reklam dünyasında hayati bir öneme sahiptir. Seslendirme, hedef kitlenizle doğrudan etkileşim kurabileceğiniz en önemli iletişim kanalıdır.

Doğru reklam seslendirme sanatçısına seçmek , seslendirme sanatçınızla bir imaj yaratmak hedeflediğiniz kitlede doğru sonuçlara ulaşmanıza neden olabileceği kadar, tam tersi bir etki yaratarak sizin hayal kırıklığına uğramanıza da neden olabilir.

Şimdi birlikte reklam seslendirme işleriniz için birkaç ipucunu inceleyelim;

İletişim

Seslendirmenin en önemli işlevi iletişim kurmaktır. Seslendirme sanatçısının asıl işide kampanyanız ve kitleniz arasında bir köprü kurabilmektir. Seslendirme sanatçısı için yapılacak en doğru iş ekrandakileri tasvir edecek şekilde sesini kullanmasıdır. Bu basit gibi görünse de en etkili yöntemdir.

Uyum

Her ne kadar santral seslendirme, radyo seslendirme gibi seslendirmenin alt dalları olsada genellikle seslendirme işlerimizi görsellerle birlikte kullanıyoruz. Genellikle Bir Tv yada Youtube reklamında reklam seslendirmeyi kullanıyoruz. Seslendirme sanatçısı hiçbir zaman izleyicinin dikkatini hazırlanan görsellerden daha fazla ilgi çekmeye çalışmamalıdır. Çünkü bı izleyici üzerinde konsantrasyon problemine neden olarak mesajın doğru yere, doğru şekilde ulaşmasını engelleyebilir.

Bunun yanında kullanılan görsellerde vermek istediğimiz mesajın hepsini verme gibi bir hataya da düşmemeli ve reklam seslendirme işinin hazırlanan video’nun bir parçası olduğu unutulmamalıdır.

Kısacası reklamda seslendirme ve görseller bir harmoni içinde olmalı ve kullanıcıya doğru mesajı ulaştırabilmelidir.

Doğru seslendirme Sanatçısını Seçmek

Doğru seslendirme sanatçısını seçmenin kolay olmadığını biliyoruz. Harcayabileceğiniz zamanı vakti tahmin edebiliyoruz.

Reklam kampanyalarınızda aynı seslendirme sanatçısını kullanmaya çalışmalısınız. Bu insanlarda sizin reklamlarınız için bir aşinalık yaratacaktır. Neyse ki Ekotify ile daima aynı ses sanatçısına ulaşabilirsiniz. Ayrıca dilediğiniz seslendirme sanatçılarını favorilerinize ekleyerek kolayca alışveriş yapabilirsiniz.

Kitlenizi doğru tanımak çok önemlidir. Yapacağınız tüm reklamlar ve diğer pazarlama çalışmaları kitlenize yöneliktir. İdeal olarak, 4-5 seslendirme sanatçısının demosunu örnek kitle grubunuza dinleterek hızlıca bazı şeyler hakkında fikir sahibi olabilirsiniz. Bu yöntem mükemmel bir yöntem olmasa da, size en düşük maliyetle veya ücretsiz olarak hızlı geri bildirim alma fırsatı verir.

Daha az ses Daha fazla Kazanç anlamına gelebilir

Bazen reklam seslendirme işlemi bir reklamın etkisinin azalmasına neden olabilir. Ne kadar seslendirilme yapılması gerektiğini belirlemek profesyonel bir çalışma ister. Ve daha önce bölümde belirttiğimiz üzere seslendirme ve reklam bir harmoni içerisinde olmalıdırlar.

Yalnızca gerçekten seslendirilmeye ihtiyaç olan bölümler reklamda seslendirilmelidirler. Ve yine aklınızda bulunması gereken bir diğer önemli kısa ise sade ve kısa reklamların karmaşık ve uzun reklamlardan daha değerli olduğudur.