Doğru Seslendirme Sanatçısını Nasıl Seçersiniz?

Seslendirilmek üzere harika bir metniniz yada müşterilerinizi karşılamak üzere hazırlanmış santral seslendirme metinleriniz var. Ve artık metninizi seslendirmek üzere uygun seslendirme sanatçısını bulmalısınız. Bazen seslendirme sanatçısını seçiminiz o kadar önemlidir ki, metninizde yazanlarla size harika bir marka imajı yaratabilir yada tam tersi tüm metni, ve imajınızı yerle bir edebilir. İşte bu nedenle size doğru seslendirme sanatçısını seçebilmeniz için birkaç harika ipucu vereceğiz.

Doğru sesi bulmak bazen çok zorlayıcı olabilir. Öyle ki doğamız gereği her sesi farklı şekillerde yorumlayabiliyoruz. Yani size hoş gelen bir ses bir başkasına çirkin gelebilir, ya da tam tersi bir başkasının size önerdiği ses, sizde tencere dibine sürtünen bir kaşık hissi yaratabilir. Ve iş markanızı tanıtmaya, reklamınızı seslendirmeye yada bir ürünü satmaya geldiğinde herkesi mutlu etmek imkansızdır.

Fakat ne olursa olsun, seçiminiz seslendireceğiniz metnin içeriğine, vermek istediğiniz mesaja ve hedeflediğiniz kitleye bağlı olacaktır. Hedef kitlenizle direk konuşabilecek, onlarla uzun vadeli ilişkiler kurabilecek bir sese ihtiyacınız olacak.

Şimdi gelin birlikte dikkat etmeniz gereken tüm noktaları tek tek ele alalım.

1. Ses Sanatçısının Cinsiyeti

Bazı ürünler, ya da sağlanan hizmetler belirli bir cinsiyete hitap edebilir. Bu durumlarda hedeflediğiniz kitleye uygun doğru bir seslendirme sanatçısı seçmelisiniz. Örneğin L’oreal’in reklamını ele alalım.

Bu reklamda bir erkek sesinin kullanıldığını düşünebiliyor musunuz?

Elbette her zaman ses seçimini satacağımız ürün yada servisse göre seçmiyoruz, bunun yanında bilimsel araştırmalar erkek seslerinin daha güçlü ve lüks ürünlerin satımı için uygun olduğunu söylüyor. Kadın seslerinin ise rahatlatıcı ve güven verici bir etkisi bulunuyor.

Seçiminizi bunlarıda göz önünde bulundurarak yapabilirsiniz. Neyse ki ekotify’da binlerce farklı ses seçeneği bulunuyor.

2. Seslendirme Sanatçısının Aksanı

Aksan/lehçe seçimi hedef kitleniz üzerinde doğru etkiyi yaratmak için çok önemli olabilir. Elbette bir içerik üreticisi yada reklam veren olarak akılda kalıcılığın esas hedef olduğunu biliyorsunuz. Örneğin yerel bir iş yürütüyorsunuz, bu yerel halkın aksanı ve lehçesini kullanmak akıllıca olabilir. Yada İngiltere için hazırladığınız bir reklamda Amerikan aksanını kullanmak akıllıca olmayabilir.

Ayrıca yeral aksanlarında vereceğiniz mesaj için etkisi olabilir. Örneğin, Karadeniz lehçesiyle bir seslendirme dinleyenleriniz için eğlenceli ve sempatik bulunabilir. Örneğin Lays’in reklamında kullandığı Ayşe teyze’sini herkes şivesi sayesinde rahatlıkla hatırlıyor.

3. Tonlama

Bazen seslendirme’de kullanacağınız tonlama mesajınızın her yere duyurulmasını sağlayabilir. Kaliforniya Üniversitesinden Prof. Dr. Albert Mehrabian’ın yaptığı bir araştırmaya göre vereceğiniz mesajdaki anlamı %7’sini kelimeler, %38’ini ses tonu ve %55’ini ise vücut dili belirliyor. Ayrıca bu araştırma bize dilini bilmediğimiz yabancı birisiyle anlaşabilmemizin arkasındaki nedeni ortaya koyuyor. Ve ses tonunun önemini bize anlatıyor.

Kısacası, ses sanatçınıza kullanacağı tonlamayı belirtmeniz çok önemli ve faydalı olabilir.

Örneğin, sloganınız özgürlük ve marka imajınızla bunu yansıtmaya çalışıyorsunuz bu durumda seslendirme sanatçınız buna uygun rahat bir tonlama kullanabilir. Yada kurumsal bir imaj vermek istediğinizde seslendirme sanatçısı olarak Haluk Bilginer’i kullanabilirsiniz. (Almış olduğu son ödüllerden sonra bunun size pahalıya mal olacağını biliyoruz  )

Hemen bir örnekle inceleyelim:

4. Seslendirme Hızı ve Vurgu

Seslendirmenin okunuş ve vurgu hızı bir çok nedenden dolayı çok önemlidir. Bunların başında, mesajınızın dinleyiciler tarafından anlaşılması ve onların mesajı doğru şekilde özümsemesi gelir. Aynı zamanda mesajınızı verişiniz sıkıcı bir hal almamalı ve doğru hız ve vurgulama ile okunmalıdır. Genelde 60 sn’lik bir video için bazı dillere göre kelime sayısı aşağıda olduğu gibidir:

İngilizce Seslendirme

130 - 140 Kelime

Türkçe Seslendirme

100 - 110 Kelime

Almanca Seslendire

125 – 135 Kelime

Fransızca Seslendirme

130 – 140 Kelime

Arapça Seslendirme

120 – 130 Kelime

İspanyolca Seslendirme

125 – 135 Kelime

Rusça Seslendirme

120 – 130 Kelime

İtalyanca Seslendirme

125 – 135 Kelime

Korece Seslendirme

90 – 100 Kelime

Elbette bu sayıların tamamen metne göre değişebileceğini, bu sayıların sadece düz bir metnin anlaşılabilir şekilde okunması için olabilecek maksimum sayıdaki kelime sayısı olduğunu belirtmek isteriz.

Metin sayılarının nasıl değişebileceğini hemen bir örnekle açıklayalım.

Biraz hile yaptığımızı biliyoruz :)

Seslendirme Sanatçısının Kayıt Kalitesi

Seslendirmeniz eğer profesyonel bir seslendirme stüdyosunda yapılmıyorsa -ki bu pahalı bir seçenektir – seslendirme sanatçınızın kullandığı ekipmanlar son derece önem kazanır. Ekotify’ın ses havuzunda sesleri dinleyerek kolayca ses sanatçısının ekipman kalitesini anlayabilirsiniz. Ayrıca diğer kullanıcıların bıraktığı yorumlarda ses sanatçılarını yorumlamanız için iyi bir seçenek olabilir.

Ayrıca seslendirme sanatçısından ses kaydınızı doğru formatta istemelisiniz. (mp3, wav vs.)

Hedef Kitleniz

Hitap edeceğiniz kitlenin demografik yapısına uygun bir seçim yapmanız sizin için hayati önemde olabilir. Genelde büyük çaplı projelerde doğru ses sanatçısını seçebilmek adına hedef kitleyi yansıtan küçük bir gruba yönelik anket yapılabilir. Anket sonucunda çıkan sonuca göre seslendirme sanatçınızın yaşını, cinsiyetini tonlamasını seçmeniz faydalı olacaktır.

Kısacası ses seçiminizi yaparken aşağıdaki kriterleri her zaman göz önünde bulundurmalı ve seçiminizi buna göre yapmalısınız.

  • Cinsiyet
  • Aksan
  • Tonlama
  • Hız ve Vurgulama
  • Ses Kayıt Ekipmanları ve Kalitesi
  • Hedef Kitle

Ayrıca Ekotify’ın doğru ses seçiminiz yapabilmek adına çeşitli filtre seçenekleriyle size her türlü kolaylığı sağladığını da unutmayınız :)